kalendář jmen Přesný časVelikonoce


Stále častěji si myslím, že tradice dokážou udržet vesnice pohromadě. Poslední důkaz jsem získal právě o uplynulých Velikonočních svátcích. Navštívil jsem Smilovice a dýchlo na mě něco, co se podobalo chvílemi záchvěvům J.R.R. Tolkiena a jeho Středozemě a chvílemi Galuškovým příběhům ze seriálu Slovácko se nesúdí. V poledne se v této vesnici na Zelený čtvrtek sešli kluci z vesnice a každý byl ,,ozbrojen" řehtačkou. Když spustily nebylo slyšet nic jiného než je. Na cestě vesnicí se zastavily u kapličky, poklekli, sklonily hlavy a chvilinku v této pozici zůstali. Pak řehtali ulicí dál.

Pan starosta Šťastný mi k tomuto výjevu řekl: ,,Řehtat se chodí odedávna, alespoň, co si pamatuji já, tak každý rok. Kluci řehtají do deváté třídy. Jsou třeba už dost velcí a leckdy se i stydí, ale nakonec stejně jdou.Dohromady s malými kluky. Některý ročník je silný. Nás chodilo táké deset, ale už se stalo že šli jenom dva. Tradice se však neustále drží. Můj dědeček byl truhlář a já si pamatuji, že každému děcku za naší éry vyrobil ohromnou řechtačku. Je to krabice a jsou v ní tři ozubená kola vedle sebe. Vydává to hrozný zvuk - to je rachot, když se s tím točí! Malincí kluci měli řechtačku s jedním kolečkem. Všechny řechtačky byly z jasanu, kotouče byly dubové." Zájímal jsem se tedy o tuto, podle mě krásnou tradici i nadále. ,,Vše začíná na Zelený čtvrtek v poledne. Další pochůzka je v šest večer. Na Velký pátek jdou ráno od osmi, pak ve dvanáct, ve tři hodiny odpoledne a opět večer v šest. Naposledy kluci chodí s řechtačkami na Bílou sobotu ráno," vysvětlil mi starosta.

Ptal jsem se pamětníků ve Smilovicích a všichni tvrdí, že kluci tímto způsobem chodí od vzniku obce. Zahajují Velikonoční svátky. Dávají na vědomí, že zvony odletěly do Říma, a řehtají místo jejich zvonění. Staletá tradice přežila bez jediné přestývky několik staletí.

Foto a text: Jan Švácha, RaportMiniaplikace


Nacházíte se na obecních stránkách Obce Smilovice. Pošlete Vaší zprávu na obecní úřad ve Smilovicích.

Napsat zprávu >>>